Alergologia

Alergie stały się w dzisiejszych czasach bardzo powszechne. Sprzyja im styl życia i zanieczyszczenie powietrza. Choć niektóre dolegliwości wyglądają niegroźnie, nie można ich jednak lekceważyć, bo mogą prowadzić do przewlekłych chorób, a nawet do śmierci (wstrząs anafilaktyczny).

Objawy alergii to bardzo różne dolegliwości skórne, układu oddechowego lub pokarmowego.w Rzeszowie alergologia Zwykle występują tzw. alergie krzyżowe, co oznacza, że jedną osobę uczula kilka alergenów.

Do najczęstszych objawów alergii zalicza się:

▪ świąd,

▪ wysypkę,

▪ łzawienie oczu,

▪ kichanie,

▪ przewlekły katar,

▪ kaszel,

▪ dolegliwości żołądkowo – jelitowe.

Przyczyny i leczenie alergii

Choć współczesna alergologia dysponuje coraz lepszym sprzętem i skuteczniejszymi lekami, wciąż przyczyny alergii nie są do końca poznane. Prawdopodobnie wpływ mają na nią uwarunkowania genetyczne, jak też styl życia, np. przesadna dbałość o porządek i higienę oraz nadmierne używanie środków chemicznych powodujące wyjałowienie skóry, a izolacja od natury osłabia system odpornościowy, który reaguje nieprawidłowo na otoczenie.

By stwierdzić co powoduje alergię, wykonuje się specjalne testy alergologiczne.Rzeszow alergologia

Leczenie alergii polega na tzw. odczulaniu, czyli przyzwyczajaniu organizmu do danej substancji. Podaje się też leki, w zależności od rodzaju alergii i objawów, w postaci kropli do nosa, maści, czy tabletek. Ważne jest unikanie w miarę możliwości alergenów.

Pacjentów cierpiących na alergie przyjmuje poradnia alergologiczna. Konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Najmłodszymi pacjentami zajmuje się alergologia dziecięca – to ważne, by z dzieckiem iść do specjalisty, który zna się na przebiegu dziecięcych alergii, gdyż niektóre z nich mijają wraz z okresem dorastania.

Współczesna alergologia stoi przed wieloma wyzwaniami. Alergie stały się powszechne, a uczulać dziś może wszystko. Leki przeciwalergiczne też muszą być coraz lepszej jakości, by ich objawy uboczne nie upośledzały codziennego życia. Ważne są też nowe badania, bo wciąż alergie są mało poznaną dziedziną życia.